Nedokážeš preniesť svoj tréningový výkon do zápasu?

lukas piperek fotoAhoj, volám sa Lukáš Piperek. Som certifikovaný mentálny coach a pomáham športovcom budovať cestu k úspechu.

So športom je spojený celý môj život, keďže už ako 6-ročný som začal hrávať hokej.

Tak ako každý športovec, aj ja som si prešiel obdobiami, keď sa mi darilo a hokej ma bavil, ale aj obdobiami, keď to ani zďaleka nešlo tak, ako by som chcel.

Od náhradníka po kapitána

Rok 2003. Jeden z najťažších prechodov v hokeji. Koniec žiackej éry a presun do dorasteneckej kategórie. Zrazu som tam videl všetkých tých, v mojom ponímaní, chlapov, z ktorých niektorí boli až o 2 roky starší a „benčovali“ 3-krát viac ako ja :-)

Strach, pochybnosti a nedostatok sebavedomia zapríčinili, že som najbližšie 2 roky odohral minimum súťažných zápasov a väčšinu času som strávil, v lepšom prípade, na striedačke, v tom horšom som sa na ňu ani nedostal.

Potom prišiel tretí, posledný rok v dorasteneckej kategórii. Nová sezóna, nový tréner, nová šanca a hlavne istota toho, že nemám čo stratiť.

Znovu sa mi podarilo objaviť v sebe ten pocit, keď vieš, že na to máš. Hokej ma bavil a sám vieš, že keď máš zo športu radosť, všetko ide akosi samé. Užíval som si to a o 2 roky neskôr som už bol kapitánom extraligového juniorského tímu.

Ďalšia kapitola

Po úspešných sezónach sa začala ďalšia kapitola mojej hokejovej kariéry – seniorský hokej. Obrovská chuť niečo dokázať, vysoké očakávania, moje vlastné, aj môjho okolia, ktoré sa mi nedarilo plniť.

Do tréningu som dával maximum, trénoval som navyše, ale výsledky neboli také, ako som očakával. Bolo mi jasné, že chyba je v mojej hlave.

Knihy, články, psychológ a koniec

A tak som začal čítať rôzne knihy o pozitívnom myslení, zákone príťažlivosti, ... Nie že by to boli zbytočné veci, ale na zlepšenie v športe je to veľmi málo. Možno som sa chvíľu cítil dobre, ale dlho to netrvalo a mojej hre to nepomohlo.

Ľudia okolo mňa mi dávali rady ako napríklad „musíš si veriť“, alebo „nemôžeš sa báť“, „sústreď sa“, ... OK, ale ako to mám urobiť?! A tak som niekoľkokrát navštívil psychológa, ktorého mi odporučil môj kamarát.
Výsledok? Nula bodov. Žiadna zmena.

Psychológ bol síce odborníkom vo svojej oblasti, ale vôbec sa nevedel vžiť do mojej situácie. Nevedel sa vcítiť do mojej kože, do kože športovca.

Nič sa nezmenilo. Stále tie isté pochybnosti, nízke sebavedomie, stále ten istý strach z chyby. Stále pocit, že mám naviac. Keby som to mal zhrnúť jedným slovom, ktoré najviac vystihovalo moju situáciu, bola by to FRUSTRÁCIA.

Tá ma nakoniec priviedla k tomu, že som sa po úspešnom ukončení štúdia na vysokej škole rozhodol s hokejom skončiť.

Nový začiatok

Keďže som so športom vyrastal, moje najbližšie okolie je plné športovcov. A tak som pri stretnutí s nimi často počúval o tom, ako sa im práve nedarí, ako sa po chybe rozsypali, ako necítia dôveru od trénera a podobné klasické problémy.

Zistil som, že keď mi športovci rozprávajú o svojich pocitoch, presne viem o čom hovoria, ako sa cítia a aký pohľad na celú situáciu majú. To, že som 20 rokov hrával hokej, je pre mňa obrovská výhoda, pretože sa dokážem vcítiť do „kože“ akéhokoľvek športovca.

A tak som začal rozmýšľať nad tým, ako by som im vedel pomôcť. Pustil som sa preto do štúdia zahraničných kníh a učebníc športovej psychológie. Investoval som kopec úsilia, peňazí a času a nakoniec som sa rozhodol, že svoje vedomosti potvrdím certifikáciou u medzinárodnej organizácie IMGCA.

Tá mi dala jedinečnú príležitosť individuálnych konzultácií s jedným z najlepších svetových mentálnych coachov a ja som tak získal jedinečné know-how.

Teraz tieto informácie odovzdávam ďalej a teší ma, keď vidím, že to prináša pozitívne výsledky.

S Lukášom som veľmi spokojný, pretože mi pomohol mi vo viacerých veciach. Ukázal mi smer, ktorým sa uberať a naučil ma, ako sa mám lepšie koncentrovať na výkon. Mentálna príprava je súčasťou vrcholového športu.
Marek Birohokej

Spolupracujem so športovcami z individuálnych aj kolektívnych športov, pôsobiacich na Slovensku, ale aj v zahraničí.

V sezóne 2015/2016som spolupracoval so slovenskou hokejovou reprezentáciou do 18 rokov, ktorej sa podarilo na MS v USA obsadiť 5. miesto, čo bolo najlepšie umiestnenie za posledných 9 rokov.

Aktuálne dlhodobo spolupracujem s olympijskými športovcamislovenskými stolnotenisovými reprezentáciami.

Milujem to, čo robím, pretože verím, že každý z nás môže byť už zajtra lepší ako je dnes.

Chceš preniesť tréningový výkon do zápasu?

Odstráň  týchto 5 predzápasových chýb a podávaj tak lepšie výkony.


Najnovšie články


Povedali o mne

Spolupráca s Lukášom ma nasmerovala správnym smerom. Pomohla mi hlavne s koncentráciou a sebavedomím. Som kľudnejší, neriešim toľko sporné momenty a užívam si hokej.
Vlastimil LakosilHokej