TAJNÁ ZBRAŇ VÍŤAZA STANLEY CUPU WASHINGTONU CAPITALS

Po prvýkrát v 44 ročnej existencii klubu sa Washingtonu Capitals podarilo získať najstaršiu trofej v profesionálnych tímových športoch – Stanley Cup.

Čo rozhodlo o ich úspechu?

Fyzická pripravenosť?

Lepšie taktické zvládnutie zápasov?

Líderské schopnosti Alexandra Ovechkina?

Tímovejší výkon?

Asi bolo naivné tvrdiť, že o získaní Stanley Cupu rozhoduje jedna vec.

Rovnako ako by bolo naivné domnievať sa, že bez fyzickej pripravenosti, dodržiavania taktiky, tímového výkonu alebo silného lídra by boli schopní dosiahnuť taký úspech.

Ale zároveň si dovolím tvrdiť, že dnes už sa do play-off v NHL nedostane tím, ktorý by všetky tieto veci nemal zvládnuté.

Čo fyzická pripravenosť?

Zoberme si fyzickú pripravenosť. Každé mužstvo má špičkového kondičného trénera, fyzioterapeutov a častokrát aj odborníka na stravu.

Hráči aj mimo hlavnej sezóny (obľúbená letná príprava :-D) individuálne trénujú väčšinou pod dohľadom odborníka a ich tréning je prispôsobený individuálnym požiadavkám jednotlivca a špecifikám športu.

Preto fyzická pripravenosť hráčov už dnes dosahuje takú úroveň, že rozdiely sú minimálne. Myslím si, že rozdiel medzi hráčom NHL a hráčom hrajúcim na farme alebo najvyššiu slovenskú súťaž, nie je v kondícií, sile alebo rýchlosti. Dokonca hokejista, ktorý pôsobí v Tipsport lige (najvyššia slovenská hokejová súťaž), môže byť, a častokrát aj je, v týchto parametroch lepší ako množstvo hráčov z NHL.

Aby nedošlo k omylu. Nechcem tým povedať, že fyzická pripravenosť hráča nie je dôležitá. Ak hokejista, alebo aj iný športovec, v tejto oblasti zaostáva, nevyužíva svoj potenciál naplno a je pre neho oveľa náročnejšie presadiť sa.

No špičková fyzická pripravenosť už dnes hráča neposunie o 2 úrovne vyššie. Jednoducho nie je to niečo, čím by získal extrémnu výhodu nad ostatnými.

A čo taktika?

Správne zvolená taktika a individuálne úlohy pre hráčov sú faktory, ktoré sú pre úspech nevyhnutné.

Aby sa trénerský tím rozhodol správne, využívajú k tomu podrobné video analýzy a pokročilé informačné programy.

Hráči vstupujú do zápasov s jasnými úlohami. Vedia, ako hrá súper presilovku a čo majú robiť, aby minimalizovali šancu, že v nej dostanú gól.

Existuje dokonca  počítačový program schopný vyhodnocovať optimálne riešenie vzniknutých situácií v minulých zápasoch. Takže okrem zobrazenia reálneho postavenia a pohybu hráčov, vie na obrazovke znázorniť ako by sa mali hráči pohybovať a čo by mali robiť, aby situáciu zvládli čo najefektívnejšie, vzhľadom na pohyb súpera a preferovaného herného štýlu daného tímu. Na základe týchto informácií je trénerský tím schopný upravovať taktické pokyny.

Sú to úžasné veci, no rovnako ako pri fyzickej pripravenosti, rozdiely nie sú až také veľké, pretože tímy majú viac-menej rovnaké podmienky. Najväčší rozdiel v tejto oblasti môže spraviť tréner, ktorý môže informácie získané prostredníctvom moderných technológií podporiť svojou skúsenosťou a možno intuíciou.

A keďže rozdiely v oblasti fyzickej a taktickej sa minimalizujú, tímy hľadajú iné spôsoby, ako získať pred svojimi súpermi výhodu.

Čo teda bolo kľúčové?

Washington zahrnul do rozvoja svojich hráčov najnovšie poznatky z oblasti neurovedy – vedy zaoberajúcej sa nervovým systémom a fungovaním mozgu.

Capitals pochopili, že fyzická, taktická alebo technická pripravenosť hráčov je zbytočná, ak nevedia svoje schopnosti využiť v zápase. Najmä v tých zápasových situáciách, kde ide takpovediac o všetko a tlak je vysoký.

Zápasová intenzita kladie zvýšené nároky na mozog, ktorý ak nie je trénovaný, dochádza k jeho preťaženiu. V tom momente základné herné činnosti ako nahrávka, kľučka  alebo brankársky zákrok, môžu byť narušené.

Nie je výnimočné vidieť aj kvalitných hráčov robiť pod tlakom nelogické chyby.

Preto sa Washington Capitals rozhodli pre 3D kognitívny tréning. Inými slovami tréning mozgu.

Dobre to vystihol Stevenson, ktorý ku 3D kognitívnemu tréningu priviedol brankára Bradena Holtbyho, ešte počas jeho pôsobenia v WHL:

„Doslova trénujete svoj mozog, aby pracoval stále rýchlejšie a rýchlejšie. Je to ako posilovňa pre oči a mozog.“

Sami najlepšie viete, že ako športovci musíte robiť rozhodnutia v zlomku sekundy. A aby ste urobili čo najlepšie rozhodnutie, musíte sa rozhodovať podľa toho, čo sa deje okolo vás. Preto rýchlosť s akou to dokážete rozpoznať, je pre úspech nevyhnutná.

Práve to je jeden z cieľov 3D kognitívneho tréningu. Aby mozog dokázal pracovať rýchlejšie.

Tom Wilson, jeden z hlavných tvorcov úspechu Washingtonu Capitals, zdieľal svoje skúsenosti s 3D kognitívnym tréningom:

„Všimol som si veľký rozdiel. Aj keď sa pozerám dole, periférne vidím červené dresy. Môj otec mi vždy hovoril, že ak posilujem svoje ruky, prečo by som nemohol posilovať aj svoj mozog?“

Po tom, čo v 90. rokoch zažila revolúciu fyzická príprava, dnes si stále viac športovcov a tímov začína uvedomovať, že byť rýchly, silný alebo obratný nestačí. 3D kognitívny tréning je ďalším krokom v rozvoji športovcov.

Ak chceš o kognitívnom tréningu vedieť viac, pozri sa sem.

Lukáš Piperek
Certifikovaný mentálny coach
Komentáre